A Company Orders 24 Boxed Lunches From A Deli For $177.60. If Each Boxed Lunch Costs The Same Amount, What Is The Unit Cost Of Each Boxed Lunch?

Best apk References website

A Company Orders 24 Boxed Lunches From A Deli For $177.60. If Each Boxed Lunch Costs The Same Amount, What Is The Unit Cost Of Each Boxed Lunch?. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? Your solution’s ready to go!.

Solved A company orders boxed lunches from a deli. Assume each boxed
Solved A company orders boxed lunches from a deli. Assume each boxed from www.gauthmath.com

If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? A company orders 24 boxed lunches from a deli for $177.60.

$ Per Lunch Submit Answer


To find the unit cost of each boxed lunch, divide the total cost by the number of boxed lunches. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

Your Solution’s Ready To Go!.


If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch? The first office pays a turkey sandwich. A company orders 24 boxed lunches from a deli for $177.60.

To Find The Unit Cost Of Each Boxed Lunch, We Need To Divide The Total Cost ($196.35) By The Number Of Boxed Lunches (21).


For example, if a student wanted to calculate the cost for 24 boxed lunches, they would first find the cost per lunch as $9.30 and then multiply it by 24 which results in $223.20. Unit cost = total cost / number of boxed lunches unit cost =. What is the unit cost of each boxed lunch?

We Can Do This By Dividing The Total Cost Of The 22 Boxed Lunches By The Number Of Lunches.


Your solution’s ready to go! The company ordered 24 boxed. \(\frac{\$177.60}{24}\) step 2 :this gives us the cost of each lunch:

Is It Possible That A Sand Bag Store Charges A Fee To Bring A Launch To An Office Building, And Then Let It Be?


Step 1 :calculate the cost of each lunch by dividing the total cost by the number of lunches: To solve this problem, we first need to find out the cost of a single boxed lunch. A company orders 24 boxed lunches from a deli for $177.60.

Popular Post :