Using The Following Prices, Calculate The Unit Price To Determine How Much It Would Cost For 5 Containers Of Yogurt And 3 Containers Of Applesauce. $4.29 For 6 Containers Of Yogurt $3.39 For 8 Containers Of Applesauce A. $4.39 B. $4.85 C. $6.41 D. $7.68 Please Select The Best Answer From The Choices Provided A B C D

Best apk References website

Using The Following Prices, Calculate The Unit Price To Determine How Much It Would Cost For 5 Containers Of Yogurt And 3 Containers Of Applesauce. $4.29 For 6 Containers Of Yogurt $3.39 For 8 Containers Of Applesauce A. $4.39 B. $4.85 C. $6.41 D. $7.68 Please Select The Best Answer From The Choices Provided A B C D. To calculate the unit price, we need to divide the total cost by the number of containers. For yogurt, the total cost is $4.29 and the number of containers is 6.

PPT Lesson 11 Unit Price PowerPoint Presentation, free download ID
PPT Lesson 11 Unit Price PowerPoint Presentation, free download ID from www.slideserve.com

For yogurt, the total cost is $4.29 and the number of containers is 6. To calculate the unit price, we need to divide the total cost by the number of containers. Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3 containers of applesauce.

To Calculate The Unit Price, We Need To Divide The Total Cost By The Number Of Containers.


Unit price for yogurt = 6 4.29 ≈ 0.715 (rounded to 3 decimal places) thus, the price per container of yogurt is approximately $0.72. $4.29 for 6 containers of yogurt $3.39 for. Calculating the unit price of applesauce:

Using The Following Prices, Calculate The Unit Price To Determine How Much It Would Cost For 5 Containers Of Yogurt And 3 Containers Of Applesauce.


So, the unit price for yogurt is. Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3 containers of applesauce. Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3 containers of applesauce.

For Yogurt, The Total Cost Is $4.29 And The Number Of Containers Is 6.


$4.29 for 6 containers of yogurt $3.39 for.

Popular Post :