Two families attended a baseball game. the first family bought 4 bags of popcorn and 5 souvenir cups, which totaled $50. the second family bought 6 bags of popcorn and 4 souvenir cups, which totaled $54. how much did one bag of popcorn cost?
Two Families Attended A Baseball Game. The First Family Bought 4 Bags Of Popcorn And 5 Souvenir Cups, Which Totaled $50. The Second Family Bought 6 Bags Of Popcorn And 4 Souvenir Cups, Which Totaled $54. How Much Did One Bag Of Popcorn Cost?
Best apk References website
Two Families Attended A Baseball Game. The First Family Bought 4 Bags Of Popcorn And 5 Souvenir Cups, Which Totaled $50. The Second Family Bought 6 Bags Of Popcorn And 4 Souvenir Cups, Which Totaled $54. How Much Did One Bag Of Popcorn Cost?. Two families attended a baseball game. The first family bought 3 bags of popcorn and 4 souvenir cups, which totaled $40.
Family, Baseball Baseball family, Family from www.pinterest.com
Let the cost of one bag of popcorn be x, and the cost of one souvenir cup be y. The second family bought 6 bags of popcorm and 4 souvenir cups, which tataled $54. To find the cost of one bag of popcorn, we'll first set up our equations based on the information given.
One Bag Of Popcorn Costs $4.
For the second family, who bought 6 bags of popcorn. The second family bought eight bags of popcorn and four souvenir cups which totaled $60. The first family bought three bags of popcorn and four souvenir cups which totaled $40.
The First Family Bought 4 Bags Of Popcorn And 5 Souvenir Cups, Which Totaled $50.
The first family bought 4 bags of popcorn and 5 souvenir cups, which totaled $50. Now we have a system. The second family bought 6 bags of popcorn and 4 souvenir cups, which totaled $54.
The Second Family Bought 10 Bags Of Popcorn And 4 Souvenir Cups, Which Totaled $90.
Set up the equations based on the information. The first family bought 4 bags of popcorn and 5 souvenir cups, which totaled $50. The correct answer is $5 (option b).
The Second Family Bought 6 Bags Of Popcorn And 4 Souvenir Cups,.
The first family bought 5 bags of popcorn and 6 souvenir cups, which totaled $65. Two families attended a baseball game. Given that the first family bought 4 bags of popcorn and 5 souvenir cups for a total of $50, we can write the equation as \ (4p + 5c = 50\).
To Find The Cost Of One Bag Of Popcorn, We'll First Set Up Our Equations Based On The Information Given.
The second family bought 6 bags of popcorm and 4 souvenir cups, which tataled $54. Two families attended a baseball game. The second family bought 6 bags of popcorn and 4 souvenir cups, which totaled $54.