Shandra Bought 24 Chicken Wings For $50.40. If Shandra Spent $10.50, How Many Chicken Wings Did She Buy?

Best apk References website

Shandra Bought 24 Chicken Wings For $50.40. If Shandra Spent $10.50, How Many Chicken Wings Did She Buy?. 10.5 \times \dfrac {240} {504} 10.5×. Not the question you’re looking for?

Solved Working alone, it would take Shandra 40 minutes to sand a table
Solved Working alone, it would take Shandra 40 minutes to sand a table from www.gauthmath.com

This solution is based on a straightforward calculation of cost. Based on the given conditions, formulate:: There are 2 steps to solve this one.

Once We Have The Cost Per.


To find out how many chicken wings shandra bought for $10.50, we need to first determine the price per wing. For example, if shandra had $21.00 to spend, she could buy 10 chicken wings, because 10 x $2.10 = $21.00. 24 chicken wings cost $50.40 1 chicken wing would cost $50.40 / 24 = $2.10 therefore, if shandra spent.

To Solve This Question, We Will Use The Concept Of Unit Price, Which Is The Cost Per Single Item.


10.5 \cdot \dfrac {24} {50.4} 10.5⋅ 50.424 multiply both the numerator and denominator with the same integer: There are 2 steps to solve this one. Post any question and get expert help quickly.

Answer To Shandra Bought 24 Chicken Wings For $50.40.


To solve this problem, we first need to find the cost per chicken wing. This is found by dividing the total cost of $55.00 by the number of wings, which is 22. We do this by dividing the total cost by the number of chicken wings shandra initially bought.

If Khadija Spent $3.90, How Many Chicken Wings Did She Buy?


We will first find the unit price of the chicken wings based on the initial purchase and then use that. 10.5 \times \dfrac {240} {504} 10.5×. We do this by dividing the total cost of $50.40 by the.

Shandra Bought 24 Chicken Wings For 50.40.


Based on the given conditions, formulate:: This solution is based on a straightforward calculation of cost. Find an answer to your question khadija bought 8 chicken wings for $10.40.

Popular Post :