Jessie Bought F Bags Of Potting Soil For $2.00 Each. Which Expression Shows How Much Jessie Paid?

Best apk References website

Jessie Bought F Bags Of Potting Soil For $2.00 Each. Which Expression Shows How Much Jessie Paid?. Get the answers you need, now! Jessie bought f bags of potting soil for $2.00 each.

Potting Soil Brands
Potting Soil Brands from ar.inspiredpencil.com

To determine how much jessie paid for the bags of potting soil, we need to multiply the number of bags by the cost per bag. Get the answers you need, now! Jessie bought f bags of potting soil for $2.00 each.

Select All The Expressions Which Show How Much Jessie Paid.


To determine how much jessie paid for the bags of potting soil, we need to multiply the number of bags by the cost per bag. The correct expression that shows how much jessie paid is b. The algebraic expression that shows how much jessie paid for 'f' bags of potting soil at $2.00 each would be 2f.

Explanation Of The Correct Answer.


The correct answer is 2f. For example, if she bought 3 bags, she would pay. Write an expression to show how much jessie paid.

Jessie Bought 'F' Bags At $2.00 Each.


Since each bag cost $2.00, the total amount jessie paid. Select all the expressions which are equivalent to three. Jessie bought f bags of potting soil for $2.00 each.

Jessie Bought F Bags Of Potting Soil For $2.00 Each.


Jessie's total payment for the potting soil can be expressed as 2.00f, where f represents the number of bags purchased. 2f and f + f; Since each bag costs $2.00 and jessie bought 'f' bags, multiplying the cost per bag by.

Select All The Expressions Which Show How Much Jessie Paid.


See the solution and explanation from a math. This is because the price per bag is multiplied by the number of. Which expression is equivalent to three times the sum of six and five?

Popular Post :