Given the following prices, explain why brand b is the better buy. (hint: 16 ounces = 1 pound and 1 pound = 453.59 grams)
Given The Following Prices, Explain Why Brand B Is The Better Buy. (Hint: 16 Ounces = 1 Pound And 1 Pound = 453.59 Grams)
Best apk References website
Given The Following Prices, Explain Why Brand B Is The Better Buy. (Hint: 16 Ounces = 1 Pound And 1 Pound = 453.59 Grams). 54 ounces for $ 4.89 brand b 2 3/4 pounds for $ 3.91 brand. Brand a, better buy 2.
Solved 1. Characteristics of competitive markets The from www.chegg.com
16 ounces = 1 pound and 1 pound =45359 grams brand a: 54 ounces for $ 4.89 brand b: Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.
Convert The Ounces In Brand A To Pounds.
Brand b is the better buy because it has the lowest price per ounce at $0.09. While brand b has the. 20 ounces for $63.80 a.
Brand A, Better Buy 2.
54 ounces for $ 4.89 brand b: Both brands cost the same per ounce. Given the following prices, explain why brand b is the better buy.
To Determine Why Brand B Is The Better Buy, We Need To Calculate The Price Per Ounce For Each Brand.
1 pair brand a = $11.55; 【solved】click here to get an answer to your question : 16 ounces = 1 pound and 1 pound =45359 grams brand a:
14 Ounces For $44.66 Brand B:
54 ounces / 16 ounces per pound = 3.375 pounds. 16 ounces =1 pound and 1 pound =453.59 grams brand a: Given the following prices, explain why brand b is the better buy.
Given The Following Prices Explain Why Brand B Is The Better Buy.(Hint:
54 ounces for $ 4.89 brand b 2 3/4 pounds for $ 3.91 brand. Packet of bubblegum = $2.41; Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.