Given the following prices, explain why brand b is the better buy. (hint: 16 ounces = 1 pound and 1 pound = 453.59 grams)brand a: 54 ounces for $4.89brand b: 2007-03-06-00-00_files/i0300000.jpg pounds for $3.91brand c: 910 grams for $3.10
Given The Following Prices, Explain Why Brand B Is The Better Buy. (Hint: 16 Ounces = 1 Pound And 1 Pound = 453.59 Grams)Brand A: 54 Ounces For $4.89Brand B: 2007-03-06-00-00_Files/I0300000.Jpg Pounds For $3.91Brand C: 910 Grams For $3.10
Best apk References website
Given The Following Prices, Explain Why Brand B Is The Better Buy. (Hint: 16 Ounces = 1 Pound And 1 Pound = 453.59 Grams)Brand A: 54 Ounces For $4.89Brand B: 2007-03-06-00-00_Files/I0300000.Jpg Pounds For $3.91Brand C: 910 Grams For $3.10. $1.25 for 10 ounces brand b: 16ounces=1 pound and 1pound=453.59 grams) brand a:
Solved Given the following information, determine the cost from www.chegg.com
Which vendor was selling at a higher unit price? Brand b is the better buy because it has the lowest cost per ounce at approximately $0.0889, compared to brand a's $0.0906 and brand c's $0.0966. Given the following prices and unit conversions, rank the brands from lowest to highest unit price.
While Brand B Has The.
12.5 1.59 brand b $.146 brand b unit price: Which vendor was selling at a higher unit price? 【solved】click here to get an answer to your question :
Step 2 Compare Cost Per Pound.
Convert the ounces in brand a to pounds. Brand a $.127 brand a unit price: Brand b is the better buy because it has the lowest cost per ounce at approximately $0.0889, compared to brand a's $0.0906 and brand c's $0.0966.
This Will Help Us Compare Their Value Effectively.
Brand b is the best buy as it has the lowest cost per pound at approximately 1.30 dollars. Given the following prices and unit conversions, rank the brands from lowest to highest unit price. Step 1 divide cost by weight.
Brand A's Cost Is About 1.45 Dollars Per Pound, And Brand C's Is Around 1.55 Dollars.
54 ounces / 16 ounces per pound = 3.375 pounds. 16ounces=1 pound and 1pound=453.59 grams) brand a: $1.48 for 2.5 pounds brand b:
Study With Quizlet And Memorize Flashcards Containing Terms Like Given The Following Information, Choose The Brand That Is The Better Buy.
At a book exhibition, vendor 1 was selling a 4 books set for $38.00. $1.25 for 10 ounces brand b: Given the following prices explain why brand b is the better buy.