A box of 10 bars of soap costs $ 10.88 , while the same brand with 4 more bars costs $ 17.62 . which is the better buy? round your answer to the nearest cent if necessary.
A Box Of 10 Bars Of Soap Costs $ 10.88 , While The Same Brand With 4 More Bars Costs $ 17.62 . Which Is The Better Buy? Round Your Answer To The Nearest Cent If Necessary.
Best apk References website
A Box Of 10 Bars Of Soap Costs $ 10.88 , While The Same Brand With 4 More Bars Costs $ 17.62 . Which Is The Better Buy? Round Your Answer To The Nearest Cent If Necessary.. $10.88 ÷ 10 bars = $1.088. A box of 10 bars of soap costs $10.88, while the same brand with 4 more bars costs $17.62.
Zeevo 1 BOX (10 bars) of Advanced Whitening Soap Lazada PH from www.lazada.com.ph
Round your answer to the nearest cent if necessary. The cost per bar for the box of 10 bars can be calculated by dividing the total cost of the box by the number of bars in the box. 1 divide the total cost of the box of 10 bars of soap by the number of bars to find the cost per bar:
Calculate The Price Per Bar Of Soap For Each Option:
Calculate the cost per bar for the box of 10 bars: $10.88/10 = $1.088 per bar. Cost per bar = $10.88 ÷ 10 = $1.088/baranswernext, we need to find the cost per bar of soap for the second box, which has.
Round Your Answer To The Nearest Cent If Necessary.
The better buy is the box of 10 bars of soap for $1.09 per bar. A box of 10 bars of soap costs $10.88, while the same brand with 4 more bars costs $17.62. The cost per bar for the box of 10 bars can be calculated by dividing the total cost of the box by the number of bars in the box.
We Can Do This By Dividing The Total Cost By The Number Of Bars:
Which is the better buy? Calculate the cost per bar for the box of 14 bars:. $10.88 / 10 = $1.088 per bar.
1 Divide The Total Cost Of The Box Of 10 Bars Of Soap By The Number Of Bars To Find The Cost Per Bar:
Which is the better buy? A box of 10 bars of soap costs $10.88, while the same brand with four more bars costs $17.62. To determine which box is the better buy, we need to calculate the price per bar for each box.for the box of 10 bars:
2 Divide The Total Cost Of The Box Of 14 Bars Of Soap By The.
Cost per bar = total cost / number of bars Find unit price question a box of 10 bars of soap costs $10.88, while the same brand with 4 more bars costs $17.62. $10.88 ÷ 10 bars = $1.088.